Względem pierwotnych planów, po lekturze komentarzy od mieszkańców pojawiających się na profilu społecznościowym Tygodnika Pałuki, ratusz uwzględnił na trasie linii 18 autobusu zbiorowej komunikacji pasażerskiej Bożejewice i Bożejewiczki oraz ul. Szpitalną. Od 2 stycznia autobus na nowej, 18 linii transportu publicznego w gminie Żnin już kursuje. Ratusz jest otwarty na dalsze korekty w rozkładzie jazdy.
Pod koniec listopada pisaliśmy, że Urząd Miejski w Żninie przygotowuje się do zmian - modyfikacji przebiegu tras na poszczególnych gminnych liniach komunikacyjnych (dotychczas było ich 17). a ich celem jest optymalizacja kosztów i lepsze dostosowanie do potrzeb mieszkańców - pasażerów i wyeliminowanie zbędnych przebiegów autobusów.
- Planowana nowa linia Żnin Góra - Żnin Wieś będzie przebiegała przez Rydlewo i Sarbinowo ( ulice: Towarowa/ Jasna/ Kasztanowa/ Składowa/ Gnieźnieńska/ Podgórzyn/ Rydlewo/ Sądowa/ Towarowa/ Przemysłowa/ Browarowa/ Aliantów/ Żnin-Wieś i z powrotem) Myślimy o kursach w godzinach: 10.00, 13.00, 16.00, 18.00 - zapowiadała wówczas zastępczyni burmistrza Żnina Olga Berdysz, zaznaczając jednak przy tym, że nie wszystko jest już podpisane, więc jakieś korekty tych planów mogą się zdarzyć. W każdym razie dodatkowy kurs miał zostać uruchomiony w 2026 r.
Rzeczywiście do korekty planów doszło. Nie będzie na tej linii czterech kursów w dni robocze, a tylko trzy. Za to na trasie autobusu będą też Bożejewice i Bożejewiczki oraz ul. Szpitalna, których wcześniej zastępczyni burmistrza nie zapowiadała. Pojawiły się takie oczekiwania po naszym artykule w komentarzach pod nim na profilu Pałuk na Facebooku
Tymczasem Gmina Żnin 5 stycznia opublikowała taki post: (...) Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do komunikacji autobusowej na terenie Gminy Żnin zostaje wprowadzona nowa linia nr 18. Dodatkowy autobus ma na celu pomóc mieszkańcom Żnina i okolicznych miejscowości w przemieszczaniu się na terenie miasta, w tym w szczególności w dotarciu do przychodni, aptek, urzędów i instytucji zlokalizowanych w różnych częściach miasta. (...)
Tak wygląda rozkład jazdy:opublikowany przez UM w Żninie:

Ogólnie mieszkańcy, zwłaszcza ci niezmotoryzowani chwalą wprowadzenie takiej linii, ale nie jest to hurraoptymizm. Oczekiwania bowiem były większe. Zresztą wybrzmiały one także na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żninie, gdy radny Ryszard Wesołek pytał, czy z innych miejscowości, dalej położonych od miasta, niż Rydlewo, czy Podgórzyn też zostaną wprowadzone takie kursy, dzięki którym będzie można dojechać do miasta i wrócić popołudniami.
Takich planów póki co jednak nie ma. Co nie oznacza, że w godzinach popołudniowych, ale wcześniejszych nie można wrócić z miasta do miejscowości w gminie Żnin innymi liniami.
W mediach społecznościowych, również na naszym profilu na Facebooku oraz w naszych rozmowach z mieszkańcami podnoszą oni również inne postulaty: że na trasie nie ma ulic w głębi osiedla górskiego, że nie ma przystanku na Osiedlu Porzeczkowym, że brakuje porannego kursu, którym można by wcześnie dojechać do urzędów i do sklepów i są zbyt długie przerwy w rozkładzie.
Zaznaczyć jednak trzeba, że ta oferta nie jest uruchomieniem komunikacji miejskiej w powszechnym rozumieniu tego terminu, a po prostu dodatkową linią. Zastępczyni burmistrza powiedziała nam, że kursy ruszyły 2 stycznia. Docelowo autobus będzie w kolorze białym i oklejony wzorami pałuckimi tak, jak na przedstawionej grafice. Ponadto jest to osiemnasta linia transportu w gminie Żnin, a nie pierwsza, więc nie jest tak, że z innych wiosek i także wcześniej rano nie można dojechać do Żnina. Otóż można, tyle tylko, że tamte trasy kończą się przy szkołach w mieście i nie uwzględniają przystanków w Żninie, jak te na linii nr 18. Zarówno Urząd Miejski, jak i K-PTS są otwarte na korekty w rozkładzie linii nr 18 i mieszkańcy mogą zgłaszać swoje oczekiwania. Teraz Urząd będzie się przyglądał również frekwencji, bo nie może być tak, że autobus będzie jeździł pusty po mieście. Także w oparciu o tę frekwencję możliwe są korekty w rozkładzie.
Karol Gapiński
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze